AKTUALITY

Pstruzi hlídají kvalitu pitné vody

27.4.2021

image

Kvalitu pitné vody z jímacího území Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí kontrolují hydrogeologové, pracovníci provozu, dispečeři centrálního dispečinku, akreditovaná laboratoř pitných vod a na závěr i hejno pstruhů!

Kvalitu pitné vody z jímacího území Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí kontrolují hydrogeologové, pracovníci provozu, dispečeři centrálního dispečinku, akreditovaná laboratoř pitných vod a na závěr i hejno pstruhů!

Pstruh duhový hlídá kvalitu vody, která natéká z pramenišť Řepínský důl a Mělnická Vrutice. Pstruh je ryba, která dokáže citlivě zareagovat na jakékoliv znečištění vody. Citlivě a hlavně okamžitě reagují na zhoršení její kvality i na většinu toxických látek či jedů. Nelíbí se jim rovněž chlór ve vodě, byť i v těch nejmenších koncentracích.

Ve dvou nádržích, které jsou 24 hodin denně sledovány na centrálním dispečinku vodáren, dodržují ryby správný stravovací režim. Nesmí se překrmovat, protože pak jsou líné na pohyb, což by mohl pracovník dispečinku chybně vyhodnotit a aktivovat havarijní plán pro mimořádné události a závažné havárie.

Po cca roční „službě“, když pstruzi dorostou určité délky, je pracovníci vodárny vymění za novou násadu a stávající ryby přesunou do jezírka, které se nachází v areálu čerpací stanice. Zde dožívají svůj rybí život a někteří se bohužel stanou potravou pro volavku, která do těchto končin pravidelně zalétá. Je také potřeba zmínit, že za celou dobu existence jímacího území nedošlo ke kontaminaci podzemních vod a pstruzi tedy nikdy havarijní plán nespustili.

Jímací území Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí, které kontrolují pstruzi, je dlouhé přibližně 9 km a náleží k němu 200 km čtverečních rozsáhlá pásma ochrany podzemních vod. Nachází se zde 51 vrtů, z toho aktuálně jich využíváme 41. Tato oblast byla známa svým významem již v 19. století, vždyť Velký pramen v Mělnické Vrutici byl při své vydatnosti až 250 litrů za vteřinu největším pramenem v Čechách. Zájem o vodu ze zdejšího kraje měla i Praha, která ale následně řešila své potřeby výstavbou Káranského vodovodu a využitím vodní nádrže Želivka.

Dnes je jímací území nejvýznamnějším zdrojem vodárenské soustavy KSKM (Kladno – Slaný – Kralupy – Mělník) a podílí se na zásobování téměř 300 tisíc odběratelů pitnou vodou.

Součástí tohoto jímacího území je i čerpací stanice postavená v roce 1969, která nyní prochází částečnou rekonstrukcí. Ta spočívá zejména v obměně čerpací techniky, trubních rozvodů, trafostanice s rozvodnou vysokého a nízkého napětí a řídícího systému. Veškeré práce na rekonstrukci, které probíhají za plného provozu, jsou velmi náročné pro zaměstnance provozu Dálkovod společnosti Středočeské vodárny. Celá rekonstrukce čerpací stanice bude dokončena na podzim 2022. Modernizace čerpací stanice vyjde na téměř 55 mil. Kč a je financována z prostředků VKM.

logo VKM